بهترین کلاه ها برای فرم صورت گرد کدامند؟
با وجود تنوع و گستردگی زیادی که در دنیای کلاه ها وجود دارد اما نسبت به بقیه اکسسوری ها توجه کمتری به آن ها می شود. شاید دلیل بی توجهی به این اکسسوری شگفت انگیز عدم آشنایی با انواع و تنوع زیاد در بین مدل های آن است. کلاه ازجمله اکسسوری هایی است که از دیرباز تا به امروز به دلایل مختلف مورد استفاده قرار گرفته است، درگذشته از کلاه به عنوان بخشی از لباس نظامیان، سران حکومتی و یا با توجه به موقعیت آن ها برای کشاورزان و ماهی گیران و… استفاده می شده. اما به تدریج با گذشت زمان و مدرن شدن شهرها و حکومت ها کلاه ها به استایل شخصی افراد و دنیای مُد راه پیدا کردند.

دانستن فرم صورت برای انتخاب مدل کلاه اهمیت زیادی دارد، لذا می توان با توجه به فرم صورت مدل کلاه مناسب برای هرفرد را انتخاب کرد. در این مقاله ما با انواع کلاه ها برای صورت گرد آشنا می شویم. به نظر شما بهترین کلاه ها برای فرم صورت گرد کدامند؟

انواع کلاه ها برای فرم صورت گرد
تشخیص اینکه چه زمانی می توان گفت صورت یک نفر گرد به حساب می آید، نسبتا آسان است. صورت های گرد معمولا حالت صاف و بدون تیزی دارند و پیشانی پهن، گونه ها پر و چانه گرد است. صورت این افراد هیچ حالت مستطیلی، خط فک مشخص یا زوایای تیز ندارد.

کلاه هایی که برای فرم صورت گرد مناسب اند شامل موارد زیر می باشند:
کلاه فدورا
در سال ۱۹۸۲ نمایش نامه نویس فرانسوی به نام Victorien Sardou نمایش نامه ای به نام فدورا نوشت که یکی از بازیگران این نمایش کلاهی به سر داشت که با نام فدورا محبوب شد. کلاه فدورا از جنس پشم و نمد است. این کلاه هم توسط آقایان و خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد. کلاه فدورا، پاناما و تریلبی شباهت زیادی به یکدیگر دارند و هر سه آن ها مناسب فرم صورت گرد هستند. یک نمونه معروف از این سبک کلاه که از جین ساخته شده متعلق به مایکل جکسون بوده است.

 

کلاه فدورا در رنگ های مختلف

 

کلاه پاناما
این کلاه در قرن شانزدهم میلادی ساخته شده، یعنی خیلی قبل تر از آن چیزی که جهان آن را بشناسد. خصوصیت ویژه این کلاه در بافت آن است که از الیاف درخت نخل به خصوصی در سواحل اکوادور ساخته می شود. این کلاه سبک و راحت معمولا در رنگ های روشن تولید و عرضه می شود.

امروزه این کلاه بیشتر از الیاف مصنوعی ساخته می شود؛ اما گفته شده که همچنان کیفیت های متفاوتی از این کلاه در بازار وجود دارد و هر چقدر متریال استفاده شده برای ساخت کلاه با کیفیت تر باشد، جنس و کیفیت کلاه هم بهتر خواهد بود و انعطاف پذیرتر است.

این نوع کلاه ها را به راحتی می توانید با انواع اوت فیت های مردانه، زنانه و انواع پیراهن های رنگ روشن و سفید رنگ ست کنید. کلاه پاناما وزن کمی دارد و هوا به راحتی بین آن جریان پیدا می کند. و انتخابی مناسب برای فصل بهار و تابستان اند.

 

کلاه های پاناما

 

کلاه تریلبی
کلاه تریلبی از لحاظ شکل و سبک بسیار شبیه کلاه فدورا است، با این تفاوت که لبه های آن خیلی کوتاه تر است. به دلیل شباهت ظاهری معمولا کلاه تریلبی با کلاه فدورا اشتباه گرفته می شود. تریلبی کلاه متفاوتی است که از نخ راه راه یا حصیر درست شده است.

تریلبی لبه های کوتاه تری نسبت به فدورا دارد، همچنین تاج این کلاه از فدورا بزرگتر است. فرم صورت گرد را به خوبی نشان می دهد وبه راحتی از بهار تا پاییز قابل استفاده هستند. این مدل کلاه ها معمولا توسط اعضای گروه های موسیقی و یا در مسابقات اسب سواری توسط اسب سواران پوشیده می شوند.

 

عکس از کلاه های تریبلی

 

کلاه نیوز بوی (خبرنگاری)
مردانی از آمریکای شمالی و اروپا در آغاز قرن ۲۰ ام این کلاه را به سر داشتند. در سال های ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۰ این مدل کلاه میان سطح متوسط جامعه نیز رواج پیدا کرد. هر فرد ازخبرنگار، کشاورز تا کشتی ران آن را بر سر می کرده. امروزه نیز از کلاه های پر طرفدار در میان آقایان و خانم ها است و بر سر سلبریتی هایی مانند دیوید بکهام نیز زیاد دیده شده است.

 

کلاه نیوزبوی

 

کلاه برت
بره یا برت کلاهی فرانسوی است با طراحی گرد و تخت که لبه ای باریکی دارد. این کلاه در مدل های مختلفی ساخته می شود و تنها مربوط به آقایان نیست، بلکه خانم ها نیز از این کلاه استفاده می کنند.

در اوایل قرن ۱۷ میلادی چوپانان در مناطق برن و باسک فرانسه به این موضوع پی بردند که همانطور که پشم، از گوسفندان در برابر عوامل خارجی مثل تابش نور خورشید، باران و باد محافظت می کند؛ پس می توان از آن به شکل یک کلاه برای حفاظت از خود در برابر این عوامل نیز استفاده کنند. آن ها از پشم در کفش های خود برای گرم نگه داشتن پا استفاده کردند و دریافتند که رطوبت و فشار پا سبب می گردد که پشم فرم خاصی بگیرد و به این ترتیب اولین کلاه های فرانسوی را به وجود آوردند.

در قرن هجدهم کلاه های برت به صورت استاندارد به تولید انبوه رسیدند. با شروع شدن انقلاب صنعتی بسیاری از کارگران از قسمت های جنوبی فرانسه به شهرهای دیگر رفتند؛ و به دلیل استفاده از این کلاه، تا مدت ها به کلاه فرانسوی، کلاه کارگران نیزمی گفتند. بسیاری از هنرمندان نیز از کلاه برت استفاده می کردند و در سال ۱۸۸۹ ارتش فرانسه این کلاه را به یونیفرم نظامی خود اضافه نمود و اکنون این کلاه از ملزومات لباس ارتش بسیاری از کشورها است.

کلاه های برت بسیار خوش فرم هستند و زیبایی خاصی به استایل افراد می بخشند به همین دلیل در صنعت مد از آن استفاده های زیادی می شود. دانشجویان هنر و هنرمندان از زمان های گذشته از این کلاه استفاده می کردند و همچنین در آتلیه ها از کلاه برت برای عکاسی و ثبت عکس های هنری به وفور استفاده می شود.

 

کلاه فرانسوی برت

 

کلاه بیس بال
در میان همه کلاه ها هیچ کدام به اندازه کلاه بیس بال کاربری نیستند. این کلاه در ابتدا در سال ۱۸۶۰ توسط گروه بیسبال Brooklyn Excelsiors به عنوان کلاه ورزشی استفاده شد. در سال ۱۹۴۰ به داخل آن یک لایه لاتکس اضافه کردند که ساختار منسجم تری به خود بگیرد و کلاه های بیسبال امروزی را تشکیل دادند.

در طی سال ها چندین استایل مختلف از این کلاه عرضه شده است که مشهور ترین آن کلاه trucker است که در سال ۱۹۸۰ عرضه شده است. کلاه بیسبال را می توانید به راحتی با لباس های مختلف ست کنید. این مدل کلاه ها معمولا برای انواع فرم صورت مناسب هستند مخصوصا فرم صورت گرد.

 

کلاه نقاب دار بیس بال

 

کلاه فلاپی
کلاه فلاپی که با عنوان های کلاه آفتابی، کلاه برداشت محصول یا کلاه مزرعه هم شناخته می شود، لبه ی پهنی دارد که برای محافظت از صورت و شانه ها از آفتاب طراحی شده است. کلاه های فلاپی در جنس ها و مدل های مختلفی مانند کلاه های آفتابی حصیری، کلاه های آفتابی از جنس فیبر فشرده و کلاه هایی که جنس بافت سبکی دارند تهیه می شوند. کلاه های فلاپی همانطور که از نامشان مشخص است لبه های پهنی دارند که می توانند تا ۲۵ سانتی متر پهنا داشته باشند.

برخی طراحان مد همچنین لبه های این پهنا را بیشتر هم طراحی می کنند اما در حالت کلی پهنای لبه ی کلاه فلاپی بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر است. این مدل کلاه در دهه های اخیر کاربرد و محبوبیت بسیار زیادی در دنیای مد پیدا کرده است و برای فرم صورت گرد یکی از بهترین انتخاب ها هستند.

علاوه بر این کلاه فلاپی می تواند یکی از اجزای مدرن و شیک استایل هم باشد. قبل از اینکه این کلاه یک عنصر شیک در استایل باشد کاربردش ایجاد محافظت در برابر آفتاب است. کلاه های فلاپی برای نخستین بار در قرن چهاردهم ظاهر شدند.

این کلاه ها یکی از اجزای اصلی استایل هیپی در استایل دهه های ۶۰ و ۷۰ بودند که توسط افراد مشهور جوان استفاده می شدند. این کلاه های محبوب از چرم، حصیر و نمد تهیه شده و به عنوان محصول محبوبی که در همه ی فصول و همه ی رنگ ها کاربرد دارد استفاده می شدند.

 

انواع کلاه فلاپی

 

کلاه بافت منگوله دار
اغلب کلاه های بافت در قسمت بالا به صورت مخروطی هستند. حالت کشسانی کلاه باعث می شود سر شما را به خوبی پوشش دهد و در برابر سرما از آن محافظت کند. معمولا بعضی از آن ها در قسمت بالا حالت منگوله مانندی نیز دارند. افراد با فرم صورت گرد می توانند کلاه های بافت منگوله دار را در کمد لباس های زمستانی خود قرار دهند.

 

کلاه بافت منگوله دار

 

به طور کلی صورت هایی با فرم گرد همراه با گونه های برجسته و طول و عرض تقریبا یکسان باید به دنبال کلاه هایی نامتقارن که شکل های هندسی نامنظمی دارند بروند.

اگر صورت شما فرم گردی داره و چانه و پیشانیتان نسبت به گونه ها کوچک تر به نظر می رسد، کلاهی با تاج متوسط برای شما مناسب است. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که بهتر است کلاه شما لبه باریک تری داشته باشد. چنین کلاهی فرم صورت شما را متعادل تر نشان می دهد.

علاوه بر فرم کلاه باید به کیفیت آن نیز توجه کنید و البته رنگ و مدلی را انتخاب کنید که مطابق با سلیقه و استایل شخصی شما باشد. شما طرفدار کدام یک ازانواع کلاه ها هستید؟