پارچه گیپور چیست و چه کاربردی دارد؟
آشنایی کامل با پارچه گیپور
زیبایی و درخشش ظاهر نهایی یک لباس، به عوامل مختلفی بستگی دارد. رنگ، طرح و مدل لباس از جمله این عوامل هستند. در این میان عامل مهم دیگری نیز وجود دارد که حتی می‌توان گفت بیشترین تأثیر در جلوه یک لباس، به آن وابسته است. این عامل مهم، نوع و جنس پارچه یک لباس است. انتخاب پارچه متناسب با مدل یک لباس، از نکات کلیدی است که طراحان حرفه‌ای حوزه مد و فشن همواره به آن توجه دارند. انواع پارچه، تنوع بسیار گسترده‌ای دارد و آشنایی هر چه بیشتر با این انواع، خالی از لطف نیست. در این مطلب سعی بر آن است که معرفی کاملی از یکی از انواع پارچه‌های مجلسی صورت گیرد. این پارچه مجلسی مورد نظر در ادامه مطلب، پارچه گیپور است.

پارچه گیپور چیست؟
پارچه گیپور، از جمله پارچه‌های خاص مجلسی است که حالتی تور مانند دارد. این پارچه توری دارای نقش و طرح‌های متنوعی است که نمای بسیار زیبایی ایجاد می‌کنند. حالت تور مانند گیپورها، به گونه‌ای است که به صورت سه بعدی دیده می‌شود و در نمای کلی یک لباس بسیار خاص جلوه می‌کند. در واقع می‌توان گفت، پارچه گیپور متشکل از چندین طرح برجسته است که زمینه خاصی نیز ندارد. گیپورها معمولاً از الیاف پنبه‌ای و یا ابریشمی ساخته می‌شوند و بر این اساس، ارزش و قیمت‌های متفاوتی نیز دارند. گیپور کلمه‌ای فرانسوی است و نخستین بار در کشور فرانسه تولید و ارائه شده است. پس از آن، گیپور در دیگر کشورها نظیر انگلستان پرطرفدار شد و به عنوان پارچه‌ای خاص و رسمی در سراسر جهان شهرت یافت.

 

نمونه پارچه گیپور مجلسی

ویژگی‌ها و کاربردهای پارچه گیپور
همانطور که اشاره کردیم، پارچه‌های گیپور به دلیل وجود فاصله در طرح‌شان حالتی توری مانند دارند. به همین دلیل، جریان هوا را به خوبی از خود عبور می‌دهند و خنک هستند. گیپورها با توجه به طرحی که دارند ممکن است به صورت اندک یا زیاد بدن‌نما باشند. از این رو، معمولاً گیپور را با آستر همرنگ خود می‌دوزند. ویژگی بعدی این پارچه‌ها این است که بر خلاف ضخامت قابل توجهی که دارند، سبک و خوش ایست هستند. این سبکی، به ویژه در گیپورهای ابریشمی به وضوح قابل دیدن است. گیپورها همچنین مقاومت نسبتا خوبی دارند و پس از شستشو و حرارت‌دهی به راحتی دستخوش تغییرات نمی‌شوند.

در رابطه با کاربرد پارچه‌های نیز گیپور باید بگوییم، که این پارچه‌ها با توجه به نوع و طرح‌شان معمولاً دارای کاربردهای متفاوتی هستند. در ایران پارچه‌های گیپور بیشتر برای لباس‌های مجلسی زنانه به کار می‌روند و حالتی رسمی دارند. گیپورهای رنگ سفید نیز در طراحی و دوخت لباس عروس استفاده می‌شوند. همچنین، در طراحی دکوراسیون و تجهیزات منزل در برخی سبک‌های خاص، پارچه‌های گیپور برای طراحی و دوخت انواع پرده کاربرد دارند.

 

نمونه پارچه گیپور با طرح بزرگ

انواع پارچه گیپور
پارچه‌های گیپور از نظر جنس و متریال به کار رفته در بافت‌شان انواع متنوعی دارند. گیپور ساده، گیپورکلاسیک، گیپور نگین‌دار، گیپور کشی، گیپور لورکس و گیپور گرید از انواع پرطرفدار گیپور هستند.

گیپورهای ساده و کلاسیک
مدل کلاسیک، معمول‌ترین و ساده‌ترین انواع گیپور با طرح‌های نه چندان بزرگ است. در این نوع از گیپور الیاف افزودنی و اجزای تزئینی خاصی وجود ندارد.

گیپورهای نگین‌دار
این گیپورها در میان منافذ توری خود نگین دارند و شاینی هستند.

گیپور کشی
گیپورهای کشی دارای الیاف کشی در خود هستند.

گیپور لورکس
گیپور لورکس به پارچه‌هایی گفته می‌شود که بیشترین تزئینات و زرق و برق را دارا هستند .

گیپور گرید
این مدل از گیپور پارچه‌ای نازک و گلدوزی‌های کمی دارد.

تفاوت پارچه گیپور و دانتل
پارچه گیپور و دانتل شباهت‌های بسیاری با یکدیگر دارند و ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. دراین رابطه باید بگوییم، پارچه گیپور مجموعه‌ای از طرح و نقش در کنار یکدیگر است که زمینه دیگری ندارد. در واقع در گیپور طرح‌های بافته شده به یکدیگر متصل می‌شوند و پارچه را تشکیل می‌دهند. این در حالی است که در پارچه‌های دانتل، طرح و نقش در زمینه‌ای توری به یکدیگر متصل هستند. این پارچه‌ها نیز تنوع بالایی دارند و با انواع متریال در انواع مدل بافته می‌شوند. دانتل‌های ابریشمی قیمت بالاتری نسبت به پارچه‌های گیپور دارند.

 

 

اصول نگهداری صحیح از پارچه گیپور
پارچه گیپور در دسته پارچه‌هایی قرار دارد که از نظر ظاهر و بافت الیاف با دیگر پارچه‌های معمولی متفاوت است. از این رو برای مراقبت و شستشو آن‌ها باید دقت و توجه زیادی داشت. برای شستشوی پارچه‌ و لباس گیپور، بررسی برچسب مراقبت لباس نکات کلیدی شستشو و نگهداری صحیح را در اختیارتان می‌گذارد. اما اگر لباس برچسب مراقبتی نداشت به نکاتی که در ادامه ذکر می‌کنیم حتما توجه داشته باشید.

نکته اول اینکه حتما پارچه گیپور را با دست و آب سرد بشویید؛ زیرا آب سرد به الیاف پارچه آسیب نمی‌رساند. شوینده مورد نظر نیز باید بسیار ملایم و فاقد آنزیم‌های قوی باشد.

نکته مهم بعدی، عدم نیاز پارچه گیپور به اتوکشی است. بافت این پارچه‌ها به گونه‌ای است که پس ازشستشو چروک نمی‌شود و نیازی به اتوکشی ندارد. همچنین، برای خشک کردن این پارچه آن را بر روی سطح صاف قرار دهید و از آویزان کردن پارچه اکیداً خودداری کنید. پارچه گیپور در اثر آویزان شدن زیاد دچار کشیدگی شده و تغییر شکل می‌دهد.

 

نحوه شستشوی پارچه گیپور مجلسی

پارچه یکی از عناصر اصلی در انتخاب لباس به شمار می‌رود. هر پارچه با طرح و مدلی که دارد متناسب سبک خاص خود است. پارچه گیپور از جمله پارچه‌های مجلسی خاص است که سبک و استایلی رسمی دارد. از این پارچه برای انواع لباس مجلسی و عروس استفاده می‌شود. پارچه گیپور ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که در این مطلب به برخی از آن‌ها اشاره کردیم. امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.