راه‌های از بین بردن برق اتو روی پارچه کرپ مشکی
راه‌های از بین بردن برق اتو از روی لباس
برق افتادگی روی لباس و براق شدن لباس به‌دلیل استفاده از اتوی داغ و یا اتو کردن غیر اصولی اتفاق می‌افتد؛ برای از بین بردن برق اتو از روی لباس و جای سوختگی آن راه کارهایی وجود دارد. در این مقاله با راه‌ کار‌های از بین بردن برق اتو روی پارچه کرپ مشکی و دیگر پارچه‌ها آشنا خواهیم شد.

روش‌هایی برای از بین بردن برق اتو از روی لباس
در پارچه‌هایی با الیاف طبیعی که برق افتادگی در آن‌ها رخ داده است، استفاده از بخار یا سرکه در محل مورد نظر می‌تواند به بازیابی فیبرهای پارچه به حالت طبیعی و صاف شدن آن‌ها کمک کند. در ادامه راه کا‌ر‌های معرفی می‌کنیم که اگر به طور کامل مشکل را برطرف نکند ولی می‌توانند به بهتر شدن آن کمک کنند.

تشخیص جنس پارچه
شما ابتدا باید نوع پارچه لباس خود را مشخص کنید و تشخیص دهید. در پارچه‌هایی با الیاف طبیعی مانند پنبه در مقایسه با الیاف مصنوعی مانند پلی استر، احتمال از بین بردن جای اتو و برق افتادگی بیشتر است. اگر الیاف مصنوعی به‌دلیل قرار گیری در معرض حرارت زیاد ذوب شده باشند، احتمال از بین بردن برق اتو از روی لباس کمتر خواهد بود.

استفاده از بخار اتو
استفاده از بخار اتو یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای خنثی کردن لکه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. بدون این‌که اجازه دهید اتو با پارچه برخورد داشته باشد، اول بخار اتو را اعمال کنید و آن را به محلی بزنید که لکه شده است. این کار باعث می‌شود که پارچه کمی شل شود. حتی می‌توانید لباس را آویزان کنید و از اتو بخار به شکل عمودی استفاده کنید. همچنین می‌توانید از براش یا فرچه مخصوص لباس یا یک حوله خشک برای شل کردن بافت لباس و خارج کردن آن‌ها از حالت کمپرس و فشرده استفاده کنید.

شستشو با پارچه‌ای آغشته به سرکه
این روش دیگری برای از بین بردن برق اتو از روی لباس است. یک تکه پارچه تمیز را به سرکه آغشته کنید و آن را روی قسمت براق لباس بکشید و سپس با یک تکه پارچه که با آب مرطوب شده پاک کنید. این کار را چند بار و به‌طور متناوب تکرار کنید تا اثر برق افتادگی از بین برود.

خیساندن در آب
روشی دیگر برای از بین بردن برق اتو روی پارچه کرپ مشکی و دیگر پارچه‌ها، خیساندن آن در آب است. بدین منظور هر زمان که متوجه چنین علائمی شدید، لباس را به مدت ۲۴ ساعت در آب سرد بخیسانید و سپس آن را آبکشی کرده و اجازه دهید خشک شود. این کار باعث نرم شدن الیاف پارچه شده و می‌تواند آن‌ها را به حالت طبیعی خود نیز برگرداند.

شستن مجدد لباس
اگر پارچه لباس شما جمع شده و برق افتاده بود. می‌توانید آن را با مقدار کمی سرکه به همراه ماده شوینده بشویید. بهتر است مقدار سرکه نصف میزان ماده شوینده باشد.

استفاده از هیدروژن پراکسید برای رفع سوختگی
یک پارچه سفید تمیز را در هیدروژن پراکسید ۳ درصد بخیسانید و سپس آن را روی قسمت برق افتاده پارچه پهن کنید و اتو بزنید. سپس تکه پارچه را از روی لباس بردارید و این کار را تا از بین رفتن کامل لکه براق تکرار کنید.

خواهید دید که علائم سوختگی بر روی پارچه سفید شروع به کم‌رنگ شدن کرده و تبدیل به زرد کم‌رنگ می‌شود. بسته به شدت سوختگی، ممکن است لازم باشد این روند را چند بار تکرار کنید.

این محلول در اکثر داروخانه‌ها موجود است و لازم است محلول ۳ درصد آن را خریداری کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که استفاده از این محلول برای از بین بردن برق پارچه‌های سفید کاربرد دارد؛ زیرا هیدروژن پراکسید دارای اثر سفید کنندگی ملایمی است.

استفاده از یک برس برای کمک به بلند کردن الیاف
در برخی از پارچه‌هایی که الیاف آن‌ها جمع شده است، ممکن است لازم باشد از یک برس برای بلند کردن الیاف آن‌ها کمک بگیرید. برای پارچه‌های جین و ضخیم‌تر می‌توانید از برسی نسبتا سفت استفاده کنید و کمی فشار را حین کشیدن آن روی پارچه اعمال کنید. برای پارچه‌های نازک‌تر می‌توانید از یک مسواک نرم کمک بگیرید.

 

اتو کردن و برق افتادن بر روی لباس با اتو

 

روش‌های پیشگیری از برق افتادن لباس در هنگام اتو کردن
درجه حرارت اتو را مطابق با جنس پارچه انتخاب کنید. اگر اتوی شما نمایش‌گری برای نشان دادن دمای مناسب با جنس پارچه ندارد، می‌توانید از دفترچه راهنمای آن برای پیدا کردن دمای مناسب استفاده کنید.

یک پارچه نخی، تمیز و رنگ روشن را بر روی لباس بیندازید و سپس اتو را بر روی آن بکشید. با این روش جلوی هرگونه برق افتادن یا سوختگی در لباس اصلی گرفته شده و لباس سالم می‌ماند.

اتوکشی را با عجله انجام ندهید. اتوکشی آرام، باحوصله و بادقت باعث عدم آسیب به پارچه لباس می‌شود.

اگر پارچه‌ای بر روی لباس نمی‌اندازید، آن را پشت و رو کرده و سپس اتوکشی را انجام دهید. با این کار اگر برقی بر روی پارچه ایجاد شود، در پشت لباس بوده و دیده نمی‌شود.

حرارت اتو را خیلی بالا نبرده و تنظیمات آن را بر روی بخار قرار دهید. بیشترین دلیل برق افتادن لباس استفاده نکردن از بخار در هنگام اتوکشی است.

قبل از اتو کشی برای جلوگیری از کثیف شدن لباس‌تان به کف اتو توجه کنید. برخی اوقات کف اتو کثیف است و باعث می‌شود لباس شما کثیف شود.

برای تمیز کردن کف اتو مقداری خمیر دندان را روی یک تکه پنبه قرار دهید و روی کف اتو بمالید. سپس بعد از چند دقیقه خمیر دندان را با یک پارچه نم‌دار پاک کنید؛ یا تکه‌ای پارچه را به محلول آب گرم و مواد شوینده یا الکل صنعتی آغشته کنید و به کف اتو بکشید.

 

روش صحیح اتو کردن و جلوگیری از برق روی لباس

 

از بین بردن برق اتو روی پارچه کرپ مشکی و لباس‌های تیره
اغلب لباس‌های مشکی و تیره رنگ بعد از مدتی استفاده و کشیدن اتوی داغ روی آن، برق می‌افتد و باعث می‌شود لباس، کهنه و بور به چشم آید. برای از بین بردن برق اتو از روی لباس های تیره دو راه‌کار زیر را می‌توانید اجرا کنید.

ابتدا مقداری سرکه را درون یک قابلمه کوچک داغ کرده و سپس یک حوله نخی نرم را در سرکه داغ فرو کنید. حوله را خوب فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود سپس آن را محکم روی قسمتی از لباس که برق افتاده است بکشید؛ با این کار برق روی لباس رفع خواهد شد.

یک پارچه سفید را به سرکه، آغشته کنید و سپس آن را فشار دهید تا سرکه اضافه، خارج شود. پشت لباس مشکی یا پارچه کرپ را روی میز اتو قرار دهید. پارچه آغشته به سرکه را روی قسمت براق پارچه کرپ قرار دهید، سپس اتوی بخار را در قسمت بالای محل لکه بگیرید تا بخار روی لکه دمیده شود؛ بدون آن‌که پارچه آغشته به سرکه، با اتو تماس داشته باشد. پارچه بخار را جذب می‌کند.
پس از آن لباس را پشت و رو کنید و قسمت براق شده را روی هم بمالید؛ و یا از برس نرم استفاده کرده و روی قسمت براق شده بکشید، الیاف به حالت اول بر می‌گردد.

در اتو کشی لباس مشکی، بهتر است که از دمای زیاد اتو استفاده نکنید؛ لباس یا پارچه را پشت رو کرده و یک پارچه نخی روی آن قرار دهید و با حرارت ملایم آن را اتو کنید. در این صورت لباس مشکی شما هرگز رد برق افتادن اتو را نخواهد داشت.

 

برق افتادگی جای اتو روی پارچه مشکی

 

در بسیاری از موارد اتوکشی غیراصولی باعث برق افتادن لباس شما به خصوص در رنگ‌های تیره و مشکی می‌شود. همیشه بهترین راه برای برق نیفتادن لباس در هنگام اتوکشی پیشگیری است، زیرا با رعایت نکات ساده ای که در مقاله ذکر شد می‌توان از ایجاد این مشکل جلوگیری کرد. و دیگر دغدغه چگونگی از بین بردن برق اتو از روی لباس را نداشت. شما چه روشی برای حل این مشکل دارید؟