در این مقاله میخواهیم به موضوعاتی نظیر اینکه عطر چیست و نیز فیکساتور عطر و مواد تشکیل دهنده عطر و ترکیبات اصلی عطر و البته روش هایی برای ماندگاری بیشتر عطر بپردازیم و درباره تمامی این موضوعات بصورت تکمیلی توضیحاتب را خدمت شما ارائه کنیم.

عطر به طور کلی در شکل اولیه خود ماده و عصاره خالص از روغنی معطر است که با الکل و یا حتی گاهی با آب و یا اتانول مخلوط شده و در بطری های مخصوص ترکیب می گردد. در ساخت عطر مواد شیمیایی معطر نیز به کار می رود. در واقع غلظت و میزان اسانس در عطر ها و ادکلن های مختلف متفاوت است و همین تفاوت علت قیمت و ماندگاری کمتر و یا بیشتر در عطر ها می باشد.

البته باید اضافه کنم که گاهی اوقات بسته بندی و شیشه عطرها در قیمت تاثیر زیادی گذاشته و باعث بالا رفتن قیمت یک عطر می گردد. تقریبا بیشتر عطر و ادکلن های موجود در کشورمان در کشورهای اروپایی تولید می شود و همین امر موجب شده تا به طور کامل از ترکیب یک عطر نتوانیم برای شما بگوییم چرا که اکثر تولید کنندگان این امر را فوت کوزه گری دانسته و در اختیار دیگران نمی گذارند و در واقع ترکیبات عطر و ادکلن برندهای مختلف یک راز است.عطر چیست

مواد تشکیل دهنده عطر
عطر ها در واقع از روغن ها، اسانس های معطر، ثابت کننده ها و الکل تشکیل شده و روغن ها را از طریق تقطیر گل ها به دست می آورند و اگر از طریق تقطیر ممکن نباشد عصاره گیری را توسط روغن های جاذب انجام می دهند و باید اضافه کنم که عطر ها از ۷۰ تا ۹۵ در صد الکل و اسانس ساخته می شود و این در عطر های مختلف متفاوت است.

ترکیبات عطر
ترکیبات اصلی عطر و مواد تشکیل دهنده عطر را به ۳ قسمت می توان تقسیم کرد:

ترکیبات اصلی عطر اسانس، ماده حامل و مواد افزودنی است که برای مرغوبیت بیشتر عطر استفاده می شود.
اسانس های طبیعی از گل ها گرفته می شود و دیگر اسانس ها در کارخانه ها تولید می شود.
ماده حامل یا حلال که رایج ترین آن الکل است.
بعد از توضیحات درباره ترکیبات اصلی عطر به انواع مختلف عطر خواهیم پرداخت.

عطر انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

پرفیوم ها، ادو پرفیوم ها، ادو تویلت ها، ادکلن ها، اوفرش ها که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.اگر عطر ها را از نظر میزان پخش کنندگی مقایسه کنیم به ترتیب اول ادکلن و بعد ادوتویلت و ادوپرفیوم و پرفیوم به دنبال هم هستند اما اگر از لحاظ ماندگاری مقایسه کنیم اول پرفیوم و بعد ادو پرفیوم و و ادوتویلت ها و… قرار می گیرند.

اوفرش ها رقیق ترین عطر ها هستند که در واقع تنها ۳ در صد اسانس روغنی در آن به کار رفته و مناسب افرادی است که عطر های بسیار ملایم را می پسندند. ( هر چه قدر میزان اسانس روغنی در یک عطر بیشتر باشد ماندگاری و قیمت آن عطر بیشتر است.) مواد تشکیل دهنده عطر در ادکلن های مردانه تنها ۴ در صد از اسانس های روغنی را شامل می شود.

در ادوتویلت ها بین ۸ تا ۱۵ درصد اسانس های روغن موجود است اما پرفیوم ها در واقع بهترین و ماندگارترین رایحه ها را دارد و تقریبا ۲۲ در صد اسانس روغنی در آن موجود است. (ادوپر فیوم ها نسبت به پرفیوم ها در رتبه دوم قرار دارد زیرا بین ۱۵ تا ۲۲ در صد روغن معطر موجود است.)

موارد استفاده پرفیوم ها و ادو پرفیوم ها
پرفیوم ها و ادو پرفیوم ها مناسب برای استفاده در مهمانی ها و مجالس هستند چرا که ماندگاری بیشتری نسبت به دیگر دسته ها دارند و ماندگاری آن ها تقریبا تا ۸ ساعت و بیشتر است. ادوتویلت ها و ادو فرش ها مناسب برای استفاده روزانه هستند زیرا هم بوی ملایم تری دارند و هم ماندگاری کمتری نسبت به ادوپرفیوم ها و پرفیوم ها دارند.

فیکساتور عطر چیست؟
فیکساتور عطر یا ماده ادکلنی یا همان الکل در عطر سازی مورد استفاده قرار می گیرد و نقش به سزایی در لک نشدن لباس ها بعد از استفاده از عطر و ادکلن دارد و هر چه میزان الکل موجود در عطر ما بیشتر باشد قدرت پخش کنندگی آن بیشتر است اما میزان ماندگاری آن کمتر می شود و باید اضافه کنم که در صنعت عطر سازی از الکل بدون بو استفاده می کنند و الکل مورد استفاده در عطر سازی اتانول ۹۵ درصد می باشد. تا اینجا با واژه فیکساتور عطر آشنا شدیم و می دانیم که این واژه یعنی چی، در ادامه به نکات بیشتر خواهیم پرداخت.

فیکساتور چیست

روش هایی برای ماندگاری بیشتر عطر
بعد از توضیحاتی که درباره فیکساتور عطر خدمت شما ارائه کردیم باید عرض کنیم به طور کلی برای ماندگاری بیشتر عطر خود بهتر است آن را روی قسمت های نبض دار اسپری کنید و در قسمت هایی که از کرم های مرطوب کننده استفاده کرده اید از عطر استفاده نکنید زیرا کرم های مرطوب کننده هم دارای اسانس هستند و مخلوط شدن هر دو رایحه موجب می شود تا بوی عطر شما به خوبی مشخص نشود. بهتر است عطر خود را با فاصله چند سانتی متری اسپری نمایید تا بوی عطر تان پخش گردد چرا که اگر غلظت عطر در یکجا باشد ممکن است باعث تلخی بوی عطرتان گردد.

روش های ماندگاری بیشتر عطر ها
عده ای از افراد این عادت اشتباه را دارند که عطر را به مچ دست خود می زنند و مچ ها را به هم میمالند اگر شما هم تا امروز این عادت اشتباه را داشتید بهتر است آن را کنار بگذارید این کار موجب خراب شدن بوی عطرتان می گردد. بهتر است برای ماندگاری بیشتر عطر درب آن را حتما ببندید و در جای خشک و خنک و دور از نور خورشید نگهداری کنید چرا که در اثر گرما عطر بوی خود را از دست می دهد و ممکن است تیره تر هم بشود.

با تغییر فصل بهتر است که عطر خود را تغییر دهید، معمولا همه افراد عطر های گرم و سرد را می شناسند و می دانند عطرهایی که در آن ها رایحه شکلات و ادویه های شرقی وجود دارد عطرهای گرم محسوب می شوند و مناسب فصل سرما می باشند و عطرهایی که در آن ها بوی خنک و رایحه لیمو و نارنج و هندوانه دارند عطرهای سرد هستند و مناسب فصل گرما می باشند.

بهتر است در فصل گرما عطرهایی را انتخاب کنید که ماندگاری بیشتری دارند زیرا با گرم شدن هوا به طور طبیعی بدن بیشتر عرق می کند و بوی عطر از بین می رود. در این قسمت تلاش کردیم تا روش هایی برای ماندگاری بیشتر عطر را به شما گوشزد کنیم تا بتوانید حداکثر استفاده را از عطر مورد نظر خود داشته باشید.

روش هایی برای ماندگاری بیشتر عطر

میزان چربی بدن انسان ها متفاوت است و به همین دلیل است که رایحه عطر ها هم روی بدن هرکسی با دیگری متفاوت است پس اگر روزی از عطر یکی از دوستان و یا همکاران خوشتان آمد بهتر است آن را روی لباس و یا بدن خود امتحان کنید و اگر این امکان وجود نداشت از بسته های کوچک تر عطر مورد نظر خود تهیه نمایید تا در صورت پشیمان شدن خیلی ضرر نکرده باشید. بهتر است عطر را در صورت استفاده بر روی لباس در قسمت های تیره اسپری نمایید زیرا در ادوپرفیوم ها اسانس های روغنی بیشتری وجود دارد و ممکن است موجب لکه بر روی لباس گردد.a