پارچه کرسپو و ویژگی‌های آن
همه چیز درباره پارچه کرسپو
پارچه یکی از فاکتورهای اصلی برای دوخت و خیاطی است. خیاطان، طراحان لباس و علاقه‌ مندان به مد هر چه اطلاعات و درک بهتری از اصول و نگهداری پارچه داشته باشند، عملکرد بهتری خواهند داشت. با توجه به فصل گرما و پیش رو بودن تابستان در ادامه یکی از پارچه‌ها‌ی مناسب این فصل، کرسپو Crespo معرفی می‌شود. با خواندن این مطلب آماده استقبال از تابستان با استایل تابستانی و نکات مربوط به پارچه کرسپو باشید.

پارچه کرسپو چیست

پارچه کرسپو در واقع پارچه نخی که در انواع ساده، خامه دوزی شده و ترکیب این دو موجود است. لینن‌آمریکاییLinen یا کرسپو، جز پارچه‌های مناسب فصل تابستان محسوب می‌شود زیرا خنک و سبک بوده و قابلیت گردش هوا را دارد.

 

مانتو خامه دوزی با پارچه کرسپو

خصوصیات مهم پارچه کرسپو
کرسپو، پارچه لطیف و سبک از جنس نخ بوده که از چروک پذیری کمی دارا است. ریزش و ایستایی آن متوسط و به دلیل جنس آن احتمال آبرفت هست. این پارچه علی رغم نازک بودن نیازی به آستر ندارد، حتی رنگ سفید آن بدنما نیست. کشت‌سانی نداشته و نوعی حالت ابر و بادی دارد.

• آبرفت پارچه
در بخش قبل به آبرفت پارچه اشاره شد. آبرفت پارچه به معنای تغییر پارچه دوخته شده پس از شست و شو است که به جنس پارچه، نخ و… بستگی دارد.

لباس‌های مناسب پارچه کرسپو
مانتو، شلوار، دامن، شومیز، سرهمی، تی شرت، شال و روسری، لباس‌های ساحلی، لباس بچه و حتی خرج کار را می‌توان با پارچه کرسپو تهیه کرد.

• خرج کار
منظور از خرج کار تزئینات لباس مثل دکمه، زیپ، نوار و تگ لباس است که امکان استفاده از کرسپو برای دوخت این تزئینات هست.

 

پارچه کرسپو طرح دار از نمای نزدیک
نکات دوخت پارچه کرسپو
میزان مهارت خیاطی برای کار با پارچه کرسپو مانند پارچه لینن است. با رعایت نکاتی ساده از کار با این پارچه لذت ببرید.

• شست و شو پارچه قبل دوخت
قبل از برش و دوخت پارچه کرسپو، به دلیل امکان آبرفت ۳ تا ۱۰ درصدی، ترجیحا پارچه را بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در آب خیسانده و از چنگ زدن و تکان دادن افراطی آن جلوگیری نمایید.

شست و شو پارچه کرسپو
پارچه کرپسو به ۲ روش دستی و ماشینی قابل شست وشو است. ابتدا تگ لباس را با دقت مطالعه کرده تا از اطلاعات لازم برای هر لباس مطمئن شوید. سپس دمای آب را ولرم و بین ۲۵ تا ۱۱۰ درجه تنظیم کنید. از شوینده رقیق بدون سفید ‌کننده و نرم کننده استفاده نمایید. سپس لباس و پارچه را روی سطحی پهن و بگذارید در هوای آزاد خشک شود زیرا استفاده مکرر از خشک کن به بافت پارچه آسیب می‌رساند.

اتوکشی
امکان چروک شدن پارچه کروسپو وجود دارد پس با اتو بخار و درجه متوسط چروک‌های آن را از بین ببرید. اگر خامه دوزی و یا گل دوزی بر روی پارچه هست، پارچه را پشت و رو کنید یا پارچه دیگری روی آن بیندازید تا آسیب نبیند.

 

اتو بخار مناسب برای پارچه کرسپو

• جایگزین ساده اتو
اگر لباس شما چروک شده و دسترسی به اتو ندارید، با دست و مرطوب کردن قسمت چروک شده، آن‌ را محو کنید. این راهکار برای لباس‌هایی با پارچه کرسپو نیز، صدق می‌کند.

نگهداری از پارچه کرسپو
پس از اطمینان از خشک شدن کامل لباس‌ها با پارچه کرسپو، آن‌ها را در محیطی کاملا خشک، خنک و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. از کیسه پلاستیک برای نگهداری لباس‌ها استفاده ننمایید زیرا امکان تهویه هوا را مسدود خواهد کرد. در صورت تمایل از کاور پارچه‌ای یا روبالشتی‌های قدیمی خود برای کاور کردن استفاده کنید. تا کردن طولانی مدت لباس‌ها با پارچه کرسپو، باعث چروک شدن آن می‌شود پس تا حد ممکن آن‌ها را آویزان نمایید.

مزایا و معایب پارچه کرسپو
پارچه نخی کرسپو مزایا فراوانی دارد از جمله سبکی، خنک و لطیف بودن، جذب رطوبت و عرق، دوام و استحکام بالا و نگهداری و شست و شو آسان. اما معایبی اندکی آن مثل قیمت بالا و چروک پذیری به دلیل عدم کشت سانی، از جمله نکاتی است که باید در تهیه‌ی پارچه در نظر گرفت.
با توجه به نکات عنوان شده برای پارچه کرسپو، این پارچه از ترندهای سال ۱۴۰۱ برای مانتو است. پارچه‌های کرسپو با رنگ‌های غالب، کرم، طوسی، سفید، سبز و خردلی و با خامه دوزی پرکاربرد هستند. این پارچه برای تهیه مانتو، لباس‌های تابستانی و خنک بسیار مناسب است. با رعایت نکات ذکر شده و نگهداری از پارچه کرسپو از تابستان با استایل خنک خود لذت ببرید. شما چه لباسی را با پارچه کرسپو برای این تابستان در نظر دارید؟